Carl Paulinpoika

public profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Carl Pålsson

Finnish: Carl Paulinpoika, Swedish: Carl Påhlsson
Also Known As: "Osara"
Birthdate:
Death: circa 1635
Tuokkola, Hämeenkyrö, Finland
Immediate Family:

Son of Paul Pettersson Wernberg and Margareta Eriksdotter Sursill
Husband of Kristiina
Father of Kirstin Carlsdotter and Matti Kallenpoika Tuokkola, Osara
Brother of Gabriel Paulsson Wernberg
Half brother of Michael Paulson Wernberg and Samuel Thomasson Sursill

Occupation: Hämeenkyrön nimismies, komppanianpäällikkö, Tuokkolan omistaja
Managed by: Erkki A Tikkanen (Geni Curator -...
Last Updated:

About Carl Paulinpoika

Päivitys.
Påhl Wernberg oli seuraavien lähteiden perusteella Carl Påhlssonin isäpuoli ja Margareta Ericsdotter Sursill äiti. Kuka oli isä Påhl? Muita lähteitä?
"Pohjanmaan entisen voudin poikapuoli,tunnettuun säätyläissukuun kuuluva Kaarlem Paavalin-eli Paavonpoika." Ikaalisen entisen emäpitäjän historia I s.351 (Heikki Ylikangas, Nuijasotas.257)


Carl Påhlssonin sinetti Juhani Sinivaaran sivusto, J.W. Ruuth 1891 http://www.juhasinivaara.fi/ralssi/rsinettike.htm



Lainaukset kirjasta ;

-...hänellä olikin uuden hallitsijan palveluksessa HämeenkyrönTuokkolan ratsutilajapitäjän-siis myös Ikaalisten-nimismiehen virkavuodesta1608...s.355

-Hämeenkyrön Tuokkolan uusi isäntä, ratsumies Kaarle Paavalinpoika,sai keväällä1607nimityksen vastaperustetun Ylä-Satakunnan nihtilippukunnan päälliköksi eli kapteeniksi(höfvidzman). s.355

-Ylä-Satakunnan lippukunta päätyi Viron Järvamaalle,Weissensteinin eli Paidelinnan varuskuntaan,sekä nykyisen Latvian puolella olevaan Salisin varustukseen.1614 lmoitettiin heidä nolleen siellä jo kuusi vuotta ja saaneen pitää kotitilansa verovapaina samana s.355

-Ikaalisissakin oli jo vuosisatojenvaihteessa kirjoitustaitoisia asemiehiä:Nuijamiesten kukistamisessa kunnostautuneet ratsuhuovit Kaarle Paavalinpoika ja Tiirikka Pietarinpoika sekä Osaran herra Hannu Laurinpoika olivat kaikki kirjurintehtäviinkin pätevöityneitä miehiä. s.383

Osara Pakula Hämeenkyrö ratsutila 1604-18 Carl Paulss [Sursill] Hämeenkyrön talonhaltijaluettelo Lasse Iso-Iivari
Asutuksen yleisluettelo - Hämeenkyrö - Kankaanpää 1600-1619, jakso 41, sivu 41: Osara Urdiais; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=56042 / Viitattu 3.12.2019

Tuokkola Tuokkola Hämeenkyrö ratsutila 1607-35 Carl Paulss [Sursill] Hämeenkyrön talonhaltijaluettelo Lasse Iso-Iivari
Asutuksen yleisluettelo - Hämeenkyrö - Kankaanpää 1600-1619, jakso 23, sivu 23: Tokois, Tuokkola; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=56002 / Viitattu 3.12.2019

Ikaalisten entisen emäpitäjän historia I:3, Ahonen, Papunen, Sarkki-Isomaa



http://suku.genealogia.fi/showpost.php?p=45826&postcount=21

http://suku.genealogia.fi/showpost.php?p=45854&postcount=23



Carl Paulinpooika Hämeenkyrön nimismies. Lisätietoja: Eli 1610

Carl Paulssonin Wernbergin puoliso on Kirstin Johansdotter, jonka ensimmäinen mies on Hans Larsson (Osara)

http://suku.genealogia.fi/showpost.php?p=261107&postcount=5

Asutuksen yleisluettelo - Hämeenkyrö 1600-1619, jakso 47, sivu 47: TUOKKOILA by Tuokko Nasti; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=50863998 / Viitattu 11.8.2019

Asutuksen yleisluettelo - Hämeenkyrö 1600-1619, jakso 63, sivu 68: PAKULA BY Osara ; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=50863788 / Viitattu 11.8.2019

Asutuksen yleisluettelo - Hämeenkyrö 1620-1639, jakso 46, sivu 46: Tuokkola by; Tuokko; Carl Påhlsson, Nasti Jöran Eriksson Raipola; Kansallisarkisto: http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=41154 / Viitattu 11.8.2019

view all

Carl Paulinpoika's Timeline

1610
1610
1635
1635
Tuokkola, Hämeenkyrö, Finland
????
????
Osala, Hämeenkyrö