Sokáig azt hitték, hogy a törökök hozták be a játékot hazánkba. Ez azonban tévedés, ugyanis a sakkjáték legrégibb nyoma 1335-ből, azaz Károly Róbert idejéből való. Az első, név szerint is ismert, magyar sakkozó nő volt, mégpedig Aragóniai Beatrix, Mátyás király felesége. A neves sakkjátékosok sorába tartozott a hivatásos sakkozók mellett Benyovszky Móric, Széchenyi István, Erkel Ferenc, Nagy Lajos író és még sokan mások.
Több híres ,történelmi személységről tudjuk hogy szerették a sakkot. Ilyen volt például Deák Ferenc.
Nikola Zrinski, VII "Vitéz hadnagy" című írásában a sakkot használja hasonlataiban a harchoz hasonlítva ,ezzel feltételezve hogy olvasói is ismerik a játékot. Count Ferenc Rákóczi is 13 éves korában játszotta a sakkot ,majd Franciaországi száműzetése alatt szerepelt az időtöltése között. A magyaroknak a sakk szeretetét bizonyította az ,hogy Károly Róbert János cseh királynak egy sakk-készletet adott ,vagy az hogy az egervári kastély leltárában található két készlet. Egkenuelter Liebhard középkori férfi birtokában volt két kódex amely sakk-könyvnek számított a kor felfogása szerint. A XIX. században is több ismerője volt a sakknak. Széchenyi István később leégett könyvtára leltárában 23 sakk-könyvet találtak. Ferenc Deák de Kehida, Jr. (ifj.) bábokat faragott. Budapesten őrzik azt a készletet amellyel Petőfi és Bem tábornok játszott.
A XIX. századi sakkozóink előtt még beszélhetünk két híres sakkozó személységről: Kempelen Farkasról ,és Benyovszky Móricról. 1770-ben Kempelen bemutatta a sakkozó török névre keresztelt gépét. A gép belsejében valószínűleg egy sakkozó bújt el, és érzékelte a megtett lépéseket ,majd a gép válaszolt ellenfele lépésére. Benyovszky Móric lengyel rokonaihoz való menekülésekor ,egy felkelés során orosz fogságba esett. Ott jelentős pénzösszegeket nyert el sakkozással a helyi kereskedőktől. Sakkirodalmunk a XVIII. században kezdődött. Először egy szabálykönyv jelent meg ,amely tartalmazta az akkori sakknyelvet. Másodszor 1783-ban adtak hírt egy sakk-könyv kiadásáról ,amely latin nyelvű volt. Ez a könyv már jobban hasonlított a mai sakk-könyvekhez. Harmadszor Volf Ferenc sakk-könyve megjelenéséről adtak hírt , de a könyvet nem találták meg. A magyar sakkművészethez hozzátartoznak a feladványszerzők is. Dr. Kálniczky Géza sakkrovat vezető és feladvány szerző volt. Bláthy Ottó Titusz tudós és feltaláló híres feladványszerző is volt. Soklépéses feladványait csodásnak tartották. Pályája elején két változatban kiadott könyvében kommentálta szerzeményeit.