Tundub, et vana asja võiks ikka ja jälle üle korrata. Hää sõber Lauri pidas vajalikuks Hurdale selleteemalise lisamärkuse panna (kuigi Hurt pole asjas süüdi)
NB! alljärgnev on PROFAANI asjakohane arutlus ja ei pertendeeri tõele
Meie kalendrit loetakse Vanast Roomast saati. Aastaarvudega on nii nagu on (Kirstuse sünd, Kristuse tegelik sünd, Kristuse oletatav sünd või kokkuleppeline aasta). Kuude ja kuupäevadega on pisut keerukam.
Aastas on 365,24 kopikatega päeva. selle komataguse osa najal tekib iga nelja aastaga üks lisapäev, mis lisandub siis liigaastal 29. veebruarina. MIks just veebruar - aga seepärast, et vanas Roomas oli kalendri algus minu sünnikuu ja kogu looduse sünnikuu (ja oletatav TEGELIK Kristuse sünnikuu - Märts). sellele viitavad ka ilusad kuunimed nagu seitsmes (september), kaheksas (oktoober) jne.
see natuke alla 0,25 seal lõpus aga tekitas palju segadust kuna see 4 aastane tsükkel nihutas kevadise pööripäeva oma õigelt kuupäevalt ära. Seepärast otsustas Paavst Gregorius kalendrit kohendada, nii, et täissajad ei ole liigaastad ja täisneljasajad on.
seda korrigeeritut nimetatakse Gregooriuse ehk uueks kalendriks ja seda korrigeerimata Juliuse ehk vanaks. erinevus kahe kalendri vahel on pea iga sajandiga ühe päeva võrra suurem (NB! Aga mitte IGA sajandiga)
Eesti aladel oli palju usklikke, nii et nad ei mahtunud ühte kirikusse ära. Ühed olid õiget ja teised luteri usku. Kolmanda katolliklased ja muid kahh ehk natuke.
Õigeusk ei taht Rooma asjadest midagi kuulda ja ei läinud enne üle uuele kalendrile, kui bolševikud ta selleks sundisid. Paljud arvavad, et Eestis mindi üle uuele kalendrile 1918 aastal.
Tegelikult sai Eesti uut kalendrit mitsta juba heal Rootsi ajal. Muide Rootsi riik läks uuele üle järkjärgult (nagu parempoolsele liikluselegi) aj sellest sai palju nalja. Igatahes on Eesti aladel käibinud kaks kalendrit PARALLELSELT ja erineva JÕUGA. Osa kogudusi ja kirkikuid ühel ja osa teisel ajal. Seepärast on segadust kui palju
Lauri ära pahanda, kui and ümber arvutavad. Teised aga pange võimalust mööda juurde UKJ või VKJ kui muidu segaseks jääb. Allikmaterjalides on ka tunamöödunud sajandil MÕLEMAID kalendreid kohata
Henn (sündinud aasta alguses märtsis, peale pikka talve - elu algab ju kevadel)