Historical records matching Charles Villmann
Immediate Family
-
Privatechild
-
Privatechild
-
wife
-
son
-
Privatechild
-
Privatechild
-
Privatechild
-
Privatechild
-
Privatechild
-
Privatechild
-
Privatechild
About Charles Villmann
Sünd. [http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1279.1.154:364?2166,1201,131...
- Artikkel Vikipeedias:http://et.wikipedia.org/wiki/Charles_Villmann
- Ch. Villmannil õnnestus väeteenistuse kõrvalt aastal 1960 lõpetada Tallinna Pedagoogiline Instituut. Tööalane karjäär jätkus 1956. a. sügisest Tallinnas füüsikaõpetajana. Juba ohvitserina oli ta Üleliidulise Astronoomia ja Geodeesia Ühingu (ÜAGÜ) kaudu tegev innuka harrastusastronoomina ja sai ÜAGÜ Eesti osakonna esimehena huvilisi koondava Tallinna Tähetorni rajajaks. Ühel esimestest Eestis peetud üleliidulistest teaduskonverentsidest 1953. a. on ta esinenud uurimusega Galaktika pöörlemisest. Rahvusvahelise Geofüüsika Aasta (1957-1959) kavva kuulunud helkivate ööpilvede uurimine sai Ch. Villmanni hilisemaks elutööks. Eriti selle uurimistöö korraldamine. Töö käigus kasvas ta ise peagi amatöörist professionaaliks. Töötanud alates 1959 Tallinna Tähetornis, mis kuulus siis Geoloogia Instituudi koosseisu, viidi ta üle koos tähetorniga 1962. aastal tolleaegsesse Füüsika ja Astronoomia Instituuti (praegune Tartu Observatoorium) vanemteaduriks. Pärast füüsika-matemaatika kandidaadi kraadi kaitsmist helkivate ööpilvede fotomeetria ja polarimeetria kohta töötas ta aastatel 1963-1967 Tõraveres praeguses mõistes teadusdirektorina. See oli uue observatooriumi töösserakendamise aeg.
Hiljem juhatas Ch. Villmann helkivate ööpilvede töörühma ja oli pikemat aega kosmiliste uurimiste sektori juhatajaks. Helkivate ööpilvede uurimist koordineeris N. Liidu Geofüüsika Komitee oma komisjonide ja töögruppide tegevuse kaudu. Karismaatilise isiksusena ja võimeka korraldajana tõusis Ch. Villmann kiiresti Üleliidulise töögrupi esimeheks ja kogu N. Liidu helkivate ööpilvede vaatluste peakorraldajaks. Paarisajast punktist koosnev vaatlusvõrk baseerus üle kogu N. Liidu paiknevatel meteoroloogiajaamadel. 1960-datel oli Villmann ka Rahvusvahelise Geodeesia ja Geofüüsika Liidu (IUGG) helkivate ööpilvede töögrupi kaasesimees. 1963. aastast kuni helkivate ööpilvede maapealse uurimise lõpuni oli Tõraveres helkivate ööpilvede kohta andmete kogumise ülemaailmne keskus.
1967. a. teisel poolel õnnestus Ch. Villmannil saavutada töised kontaktid N. Liidu kosmosetööstuse lipulaevaga Teaduslik-Tootmiskoondisega "Energia", mis asub Moskva lähedases linnas nimega Koroljov (siis Kaliningrad). Algas kokku 25 aastat kestnud periood, mil Eestis projekteeriti ja valmistati orbitaaljaamade pardale paigaldatavat aparatuuri ning kavandati ja viidi läbi Maa atmosfääri uuringuid kosmosest. Kogu selle töö juhtimine nõudis loogika kõrval Ch. Villmannile omast erilist vaistu ja optimismi.
Charles Villmann's Timeline
1923 |
March 18, 1923
|
Pärnu, Pärnu linn, Pärnu County, Estonia
|
|
1992 |
March 25, 1992
Age 69
|
Tõravere observatoorium
|
|
March 31, 1992
Age 69
|
Elva kalmistu, Elva linn, Tartumaa
|